Panama Kanalı’nda kuraklık: Geçiş sınırlaması bir yıl daha sürecek

Dünya ticaretini olumsuz etkileyecek haber geldi.

Panama Kanalı yetkilileri kuraklığın su seviyesini düşürmesi nedeniyle kanaldan gemi geçişlerinin bir yıl daha sınırlandırılacağını açıkladı.

Panama Kanalı İdaresi Müdür Yardımcısı Ilya Espino, geçiş sınırlamasının eylül, ekim ve kasım aylarında yağışların kanal havzasındaki su seviyesini yükseltmemesi durumunda geçerli olacağını söyledi.

Panama Kanalı İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Doğayı kontrol edemesek de operasyonlarımızı rekabetçi bir gemi akışı sağlayacak şekilde uyarlayabiliriz. Seçim özgürlüğü hayati önem taşıyor. Müşterilerimizin seçeneklerinin olduğunun bilincindeyiz ve hizmetlerimizin en iyi seçenek olarak kalmasını sağlamak bizim görevimizdir. Müşterilerin geçici olarak başka bir rotayı seçmesi durumunda onların kararına saygı duyuyor ve anlıyoruz” ifadesi kullanıldı.

PANAMA KANALI YÜZ YILI AŞKIN BİR SÜREDİR KURAK

Kanalın yüzyılı aşkın süredir en kurak dönemini yaşadığı ve yağmur suyuna da ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Atlantik’i Pasifik’e bağlayan 80 kilometreden uzun su yolunda 200’den fazla gemi geçiş sınırlaması nedeniyle mahsur kalırken bazı firmaların alternatif yol arayışında olduğu ifade ediliyor.

TÜKETİM MALLARI FİYATLARI ÜZERİNDE ETKİLİ OLACAK

Uzmanlara göre firmalar için nakliye masraflarını artıran kısıtlamalar tüketim malları fiyatları üzerinde daha fazla baskı yaratabilir.

Gemi trafiği nedeniyle küresel ticaretin yavaşlayacağı ve emtia fiyatlarının artacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x